Author Topic: Re: Palavrageala  (Read 57866 times)

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #90 on: July 20, 2013, 13:35 »
PM me ? :)
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline T-001

  • MonsterKill Member
  • *
  • Posts: 3381
  • Country: ro
  • Karma: +223/-102
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #91 on: July 20, 2013, 13:39 »
Curiosule  ;D

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #92 on: July 20, 2013, 13:41 »
Din tata-n fiu :)
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline EqnX

  • Advanced Member
  • *
  • Posts: 162
  • Karma: +11/-4
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #93 on: July 20, 2013, 13:48 »
http://lagabuse.com/forum/index.php/topic,136701.msg474931.html#msg474931
In cazul lui Rocka nu a fost vorba doar de jocuri parasite. A ajuns chiar sa isi bata joc efectiv de alti playeri pentru ca el e jmecher. Din punctul meu de vedere raspunsul lui Blind_Joker a fost fie de ochii lumii, ca sa inceteze discutiile, ori un mare lol, intrucat stia ca banul pe care il da e inutil. Timp de vreo saptamana am avut contu' lui Rockafella deschis intr-un tab la firefox si am vazut ca desi aparea cu permaban, el juca linistit in continuare. Era o priveliste frumoasa cand te uitai la suita de warnuri si banuri care apareau pe contul lui. Observ ca i s-a curatat intre timp.
Oricum, peste tot in lume, un set de reguli tinde sa fie respectat atata timp cat sunt respectate chiar si de cei care sunt pusi sa le promoveze si sa le aplice. Lead by example.
Tu, T-001, te referi la "Admin is above the rules", nu? Totalmente de acord, atata timp cat sunt incalcari fortate de imprejurari si nu sunt un obicei. Eu sunt omul care va sustine mereu ca "real life comes first" si inteleg ca sunt momente in care nu ai efectiv ce sa faci, deci vei incalca regulile. Iar adminii au dreptul la aceste incalcari pentru ca ei isi sacrifica timpul lor personal pentru a ajuta comunitatea. Dar, asa cum am mai scris, totul are o limita. Si limita este atinsa atunci cand lasi impresia ca ceilalti sunt un soi de hartie igienica pentru tine sau, eventual, un wc public.
Dar asta e parerea mea si, la fel ca altii, pot sa ma insel.

Offline T-001

  • MonsterKill Member
  • *
  • Posts: 3381
  • Country: ro
  • Karma: +223/-102
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #94 on: July 20, 2013, 14:59 »
Ce ai zis tu amice este situatia idilică. Dar atunci care mai e diferenta intre un admin si ceilalţi? Partea cu real life e valabila pt toti. Playerii cu probleme reale au primit unban daca au motivat asa si au fost credibili. Faptul ca un membru din staff a jucat pe bot in timp ce avea ban iar nu e o chestie singulara, am mai auzit de astfel de cazuri doar ca persoana nu avea rang atat de inalt iar adminii au decis sa fie dat afara. Cum ziceam, regulile se aplica pt toti ceilalti... Raspunsul lui joker nu stiu daca l-ai prins inainte de a fi modificat . Motivatia banului a fost "pentru ca el e rocka"iar asta mi s-a parut cam in bataie de joc. De asemenea banul este doar de forma, nu aia a reprezentat pedeapsa reala. Partea serioasa a fost in zona invizibila pt altii si se pare ca a avut efect. De altfel Rocka nu e genul sa faca prostii de astea, nu ar fi fost tinut in functie atata timp altfel. Plus din conversatiile de mai demult cu el era f de treabă. Probabil ca s-a plictisit in momentul ala si a avut chef de prostii,nu stiu. Sau anumite probleme ...l-au afectat pe moment. De altfel sa fim seriosi, exista vreun loc in lume care sa functioneze perfect? Probleme de functionare exista peste tot.

Offline EqnX

  • Advanced Member
  • *
  • Posts: 162
  • Karma: +11/-4
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #95 on: July 20, 2013, 15:23 »
Hai sa-ti spun o povestioara. Acum vreo 2 ani am fost GM pe un server privat de WoW. Nu mi s-a interzis sa joc, nu mi s-a cerut sa ies din guilda in care eram, doar ca mi s-au pus anumite conditii. Daca intentionez sa raman in guild, trebuie sa-mi creez alt cont pentru accesu' de GM si nu am voie sa-mi ajut contul principal sau guilda cu nimic folosind accesu' de GM. Timp de un an am functionat ca GM cu un cont, organizand eventuri, ajutand playerii, iar cu celalalt am participat la guild raiduri, am fost in battleground-uri fara sa stie cineva ca eu detin ambele conturi. Bine-nteles, ca GM aveam drepturi mult peste nivelul celorlalti jucatori, dar nu mi le-am folosit vreodata pentru a ma da mare. La cel mai mic abuz dovedit, adminii verificau si daca te gaseau vinovat, zburai definitiv, cu ban pe IP, eventual pe clasa, cont sters ..
Scopul acestei povestiri este ca poti sa ai putere si sa fara sa le razi in nas altora ca tu ai si ei nu. Nu ca e roman, sau ca e prin zona, dar nu am vazut vre-o singura abatere la XeqtR, respectiv la T_Bag sau la Astaroth, de cand joc aici (si ii mentionez pe ei pentru ca ma refer strict la sectiunea de ban/unban). Ei pot dar altii nu ?

Offline T-001

  • MonsterKill Member
  • *
  • Posts: 3381
  • Country: ro
  • Karma: +223/-102
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #96 on: July 20, 2013, 15:44 »
1. Purtarea de care vb este cea normala pt orice om serios care isi face treaba ca la carte. Inclusiv noi din "generatia veche" de mods am fost instruiti asa. Intr-adevar am mai intalnit aceasta situatie si in alte jocuri cu alte persoane din staff-uri din care am facut parte. Se incearca pastrarea unor reguli dar astea pot sa difere de la caz la caz. Presupun ca in jocul in care ai fost era si o regula ca daca insulti un gm iei ban fara alte comentarii. Aici nu exista asa ceva. 2. Nici unul din cei pe care i-ai numit nu sunt admini deci ei trebuie sa respecte legile; discutia era strict pe admini. Plus ca depinde si de la om la om -caracter, temperament, dispozitie.. 3.pentru ca toate regulile sa fie pastrate asa cum am fost instruiti, e nevoie de liniste si intelegere pe plan intern. Nici o constructie nu rezista daca unii piloni nu sunt trainici. Ps. Mai in gluma mai in serios, si pe mine m-ai prins cat eram in b/u, sa inteleg ca ai avea reprosuri referitor la activitatea mea?

Offline EqnX

  • Advanced Member
  • *
  • Posts: 162
  • Karma: +11/-4
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #97 on: July 20, 2013, 17:44 »
Chiar nu tin minte daca te-am prins si pe tine ca mod, dar asta este un lucru bun, pentru ca in mod sigur te tineam minte daca faceai ceva "rau" :D
Partea cu linistea si intelegerea pe plan intern - presupun ca te referi la relatiile mod-mod, mod-admin, admin-admin - se rezolva simplu: reguli stricte de inter-relationare (in afara de discutiile amicale), comunicare "profesionala" (oricine poate invata, indiferent de vechime; pana la urma aceasta abilitate ne-a facut sa evoluam ca specie :P).
Parerea mea :D

Offline T-001

  • MonsterKill Member
  • *
  • Posts: 3381
  • Country: ro
  • Karma: +223/-102
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #98 on: July 20, 2013, 19:01 »
M-am linistit :))
Mda ma refeream la unele ... discutii sa zicem, din interiorul staff-ului insa din pacate unele sunt mai greu de rezolvat....iar daca nu exista "spate" e cam greu sa impui ordinea in anumite locuri. Am avut unele discutii cu anumite persoane din staff care mi-au zugravit unele chestii cam nepotrivite. Desprea aia vb cand ziceam de probl interne. In sfarsit, altii sunt cei care se ocupa de partea asta.

Offline EqnX

  • Advanced Member
  • *
  • Posts: 162
  • Karma: +11/-4
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #99 on: July 20, 2013, 21:01 »
Asta nu e bine :) Ma rog, poate se trezesc in curand si vor pune lucrurile la punct. Oricum, in acest moment, tendinta este de degenerare, asa ca nu am prea mari sperante :)

Offline T-001

  • MonsterKill Member
  • *
  • Posts: 3381
  • Country: ro
  • Karma: +223/-102
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #100 on: July 20, 2013, 23:32 »
Depinde daca esti optimist din fire sau pesimist, intrebarea se pune cat va mai dura pana se rezolva sau pana se termina distractia. Mai bine profita pana mai e ceva...sigur.

Offline EqnX

  • Advanced Member
  • *
  • Posts: 162
  • Karma: +11/-4
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #101 on: July 20, 2013, 23:58 »
Asta este si ideea: sa profit de ceea ce este, atat cat mai este si sa ma feresc sa intru "in atentia" sistemului :P

Offline pHu^^thAi

  • xaxaxa
  • Honored member
  • WickedSick Member
  • *
  • Posts: 1460
  • Country: 00
  • Karma: +139/-86
  • I'm a bad person like that.
  • Awards Winner of 1 Photoshop Challenge Contest [COMMON] Hacks staff member [RARE] Tours staff member [RARE] GFX staff member [RARE] Junior Tournament Member [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #102 on: July 21, 2013, 01:16 »
ban req de mai sus e doar troll intre staff
shikamara=blind_joker

Offline T-001

  • MonsterKill Member
  • *
  • Posts: 3381
  • Country: ro
  • Karma: +223/-102
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #103 on: July 22, 2013, 20:27 »
ma uitam acum prin partea asta "non english" si am ajuns sa ma intreb oare de ce nu folosim si noi caracterele speciale? Slavii le folosesc din cand in cand. Turcii le folosesc non stop. Noi...cam rar. Iar treaba asta se întâlneste peste tot.

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #104 on: July 22, 2013, 20:35 »
ma uitam acum prin partea asta "non english" si am ajuns sa ma intreb oare de ce nu folosim si noi caracterele speciale? Slavii le folosesc din cand in cand. Turcii le folosesc non stop. Noi...cam rar. Iar treaba asta se întâlneste peste tot.
Ai uitat un "ș"  si multe altele...  ;D
Noi romanii suntem descurcareti, putem citi si fara diacritice :D
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.