Author Topic: Re: Palavrageala  (Read 57321 times)

Offline T-001

  • MonsterKill Member
  • *
  • Posts: 3381
  • Country: ro
  • Karma: +223/-102
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #450 on: November 18, 2014, 18:20 »
acum cand am terminat de mancat de "pranz", am vazut ca iohanis vrea sa preia conducerea. cu asta, teoria despre conlucrare nu mai e valabila si el are un punct in favoarea opiniei ca ar incerca sa faca treaba. sau cel putin ca cei din jurul lui il influenteaza suficient pentru a-l determina sa faca ce vor ei.

Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #451 on: November 19, 2014, 10:08 »
acum cand am terminat de mancat de "pranz", am vazut ca iohanis vrea sa preia conducerea. cu asta, teoria despre conlucrare nu mai e valabila si el are un punct in favoarea opiniei ca ar incerca sa faca treaba. sau cel putin ca cei din jurul lui il influenteaza suficient pentru a-l determina sa faca ce vor ei.

o sa iti raspund spre finele saptamanii . o sa iti zic si de ce

intre timp ,

Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #452 on: November 24, 2014, 12:58 »
o sa incerc sa-ti raspund acum la toate intrebarile .
din lipsa de timp chiar nu am avut cum .
am fost plecat la Ploiesti - imi trebuia niste scrisori de recomandare - pentru ca m-am inscris la doctorat in Suedia . nu stiu daca ma accepta, sunt doar 2 locuri si peste 250 de aplicanti ... va trebui sa am un noroc chior.
daca reusesc , m-am scos ... daca nu ... mai incerc ...

si iohanistii care striga muie ponta, cine crezi ca s-a purtat cu mai mult bun simt
eu sunt parere ca tot iohannistii s-au purtat cu mai mult bun simt. nu de alta , DAR la cat ne-a pacalit Ponta, merita sa mergem toti peste el in casa si sa-i aplicam tratamentul din timpul Revolutiei Franceze .

ca sa fiu mai explicit : in Martie 2013 am castigat locul 1 la un concurs national - POSDRU - sigur tu stii ce-i aia, de unde trebuia sa primesc din partea Uniunii Europene 1000 euro finantare pentru cercetare - in cazul meu biocombustibili. a trecut aprilie,mai,iuni ... am zis " ce plm , am si eu nevoie de bani, ca din buzunarul meu am dat". asa ca mi-am sunat profesorii si ghici ce mi-au spus : fondurile au fost blocate de Ministerul Economiei (o fut in gura pe proasta aia cu tot cu MTO-ul ei) cu acordul Ministerului Educatiei si Cercetarii (proasta de Abramburica). partea nashpa , UE a trimis banii direct catre Ministerul Economiei ca acesta sa imparta suma in " subventii " catre scoli si proiecte . Daca erau si ei destepti, faceau un cont privat cu un administrator ca banii sa nu ajunga pe mana guvernului. suma blocata a fost mica - doar vreo 64 milioane Euro , iar partea cuvenita - 1000 euro - mi-a revenit sub forma a 960 euro in Decembrie 20, 2013. nu am mai facut scandal pentru 40 euro , pentru ca era clar ca mi-au fost sutiti ilegal 40 euro - pe care ii puteam cheltui pe benzina , si nu am fost singurul . au fost multi castigatori pe tara , ce au luat " 1000 - 40 euro " , iar facultatile si scolile au fost private de un drept financiar care a venit din extern. In perioada in care banii POSDRU au fost blocati, acestia au fost redirectionati catre pensii , bani care nu aveau ce sa caute la pensii . sa fim cinstiti , UE a dat banii pentru cercetare , NU PENSII ! e datoria GUVERNULUI sa se ocupe de pensii , NU UE !

Ca sa nu zic nimic de faptul ca insultati un om care de bine sau de rau e PRIMUL MINISTRU si nu ceva cersetor.

... da cand lumea i se adresa la talk-show-uri cu " Basescu " lui Basescu ti se pare normal ? sau cand cei de la Latrina 3 il faceau troaca de porci in fiecare seara , si daca nu erai deacord cu ei erai " basist " ... aia ti se pare normal ?
la urma urmei e PRIMUL OM IN STAT , vrei nu vrei e ales de majoritate .
poate imi explici si mie de ce Ponta a secretizat dosarul Antena 3 de la ANAF , si in momentul de fata : eu , tu , madman sau xeqtr , daca vrem sa ne interesam ce s-au intamplat cu cei aproape 70 mil euro de recuperat , nu putem afla . Ponta iti poate spune ca s-au recuperat , dar fie vorba intre noi : Antena 3 si Voiculescu nu aveau nici-o lichiditate , sau lichiditatile erau mai mici de 25 % din suma totala de recuperat , licitatie publica pentru evaluare si vanzare nu s-a organizat - adica confiscarea efectivelor si proprietatilor Antena 3 iar licenta de emitere nu s-a anulat deloc - cum e normal .
intre timp ,ei emit bine-mersi , pe banii mei ! si ai tai ! GG , asa trebuie facut , firmele mari iertate de datorii, iar daca eu am 10 lei lipsa la factura de gaz , sa vina sa-mi inchida gazul - cum am patit-o !

Din punctul meu de vedere amandoi sunt niste hoti dar macar pe ponta l-am vazut ca stie despre ce vb. Iohanis in afara de "hai sa adunam Parlamentul sa votam" si abureli destepte gen "sunt sigur ca o sa ne explicati/spuneti dvs" nu a fost in stare sa zica nimic coerent. Pur si simplu omul nu are habar de nimic, parca vad un Becali mai slefuit. Chiar vreti sa cred va un astfel de om ajunge in atat de scurt timp in frunte pt ca merita? Sau pt ca nenea Băşescu si-a bagat coada? Nu de alta dar am vazut ca toata clica lui base e in spatele lui.

1) Ce a furat Iohannis ? copii ? pai hai sa vedem , si aici poate sa intervina Xeqtr ca e din Medias : nevasta-sa lui Iohannis a fost administrator la un ONG ce se ocupa cu strangerea de fonduri si organizarea unui camin pentru copii . s-a achizitionat un sediu , s-a renovat , si copii fara parinti au fost ingrijiti in conditii decente . toate fondurile erau externe, indeosebi Germania si Austria . Evident, multi dintre donatori veneau sa verifice si unde si ce doneaza , asa ca ajungeau la centrele acestea si cu ocazia aceasta vizitau si Sibiul . iti dai seama , ca multi dintre donatori erau cupluri ce nu puteau avea copii, si conditiile chiar daca erau mai bune decat ceea ce le oferea statul roman , erau inca precare . asa a aparut " intentia de adoptie " .
acum te intreb pe tine T-001 , sa zicem ca tu vi cu banul , mi-l dai mie si eu iti dau copilul . poti sa treci granita cu el ? dar prin aeroport poti sa treci ? aaa , deci ai nevoie de acte , pasaport , acte doveditoare pentru adoptie . si cine intocmeste aceste acte ? avocatii ! super tare .
eu stiu in Sighisoara 3 avocati - e la 100 km de Sibiu - care s-au implicat cu astfel de lucruri , si care lucrau cu lucratori din asociatia asta , nu cu administratorul . in Medias sunt si mai multi , si Xeqtr iti poate confirma . chestia cu adoptiile a fost o shmecherie, in care trebuia sa pice cineva . avocatii nu doar ca au luat caimacul, dar s-au ocupat de rectrutarea de " doritori de copii " . nu-i chiar asa de simplu fara acte .

2) ca are 6 case ? pai hai sa vedem . o casa e a lui din partea parintilor . o alta casa e a lu nevasta-sa de la parinti . deci mai ramanem cu 4 . 2 case sunt situate adiacent si au suprafata totala de 60 mp cu tot cu curte , si s-au folosit pentru putin timp ca sedii pentru firme mici . una dintre ele a fost a unui preot luteran care in 2000 a plecat in Germania . mai ramane inca o casa si un apartament . Casa a fost tot a preotului luteran, care i-a vandut-o inainte sa plece . problema este doar cu apartamentul acela , care la achizitie a fost cumparat de la cineva , dar apoi cica s-a deschis proces pentru ca vanzatorul era un vanzator fictiv, mai precis era un motenitor fals si cel care a deschis procesul a zis ca sotii Iohannis stiau de chestia asta - care e grava . interesul pentru acel apartament care e la parter este ca acolo se afla sediul unei banci ce plateste in jur de 3000 euro pe luna . Cel ce a deschis procesul a dat in judecata toti proprietarii din acel bloc, deci nu este DOAR iohannis , ci toti locatarii .

3) ti-am zis : nu ai cum sa te compari cu un avocat , acela e un speculant . inclusiv la o desbatere publica tu vs un avocat bun care nu are cunostinte de Geografie / Istorie , te va face ! e adevarat , pentru cei care cunosc informatia - gen un profesor , un pasionat , va fi evident ca avocatul falseaza . dar pentru restul , neinitiatii care nu cunosc datele exacte despre ceea ce se discuta , o sa vezi ca ei l-ar alege castigator pe avocat . eu am vazut astfel de oameni care din cauza meseriei STIU SA SPECULEZE , si sa se joace cu limba romana astfel incat sa te puna in dificultate chiar daca tu ai actele doveditoare . am vazut live o astfel de demonstratie si mi-a fost indeajuns.

4) in urma punctului 3 , iti spun ca Ponta nu a venit la o dezbatere ca un presedinte , ci ca un prim-ministru. nu stiu cat ai urmarit tu dezbaterile intre Obama si Romney , dar te asigur , nici unul nu a venit cu o fituica sau mai stiu eu ce . Iohannis, prost pregatit , la Realitatea a venit asa cum ar trebui sa vi : fara Constitutia la tine , si ce plm si-a mai adus Biblia nush , ca si-asa e necredincios ... aaaa ,a vrut sa manipuleze .... pricep!

5) tu vorbeai de adresarea catre un Prim-Ministru , si tu umblii cu standarde-duble aka " Băşescu " si "
 base " . eu zic ca esti om cu facultate, ca ai muncit pentru ceea ce stii si mi-e greu sa cred ca ai cazut in plasa comunisto-propagandista a celor de la Antena 3. daca erai pensionar mai ziceam , dar nu esti ...


PRIMUL MINISTRU si nu ceva cersetor. [...] Scapam de comunism? Ma faci sa rad. Cine ramane prim ministru chiar dc pe moment? Iar dc te-ai uitat pe plan extern, cine e cea mai apropiata tara din ue fata de rusia? Probabil stiti ca putin a fost seful kgb din fosta germanie de est si vb germana la perfectie. Stiti probabil ca are relatii f bune cu nemtii. Si ca merkel il sprijina pe johanel. Cat despre politica externa a lui ponta care a incercat sa stranga relatiile cu china ca sa fim putin mai protejati in fata rusiei + aia lucreaza ieftin...nu se stie ce va mai fi. Dar ajunge cu asta. Sper sincer sa ma insel si sa aveti dreptate voi. O sa evit sa ma mai pronunt in directia asta, partea politica nu e motiv bun de cearta in general. Atat ca dupa o noapte nedormita mi s-a terminat rabdarea.

1) in primul rand, Ponta are o avere de aproximativ 8 milioane euro , deci e clar ca nu e cersetor

2) in al 2lea rand, cand Ponta a intrat ca Prim-Ministru, i-a cedat firma lui Sova - ca sa nu fe conclucte de interese . conform declaratiilor de avere si interes a le lui Sova , firma lui Ponta a inregistrat in 2 ani de conducere aproape 90 mii euro pierderi din cauza onorariilor neincasate in mare sau a proceselor Pro-bono.
hai sa-ti explic cum sta treaba :
A ) daca un proces e PRO-BONO , nu ai cum sa-l facturezi . deci de ce pui suma respectiva la cheltuieli ? caci tu pur si simplu nu ai cheltuieli , sau cheltuielile ti le asumi in urma contractului pe care il intocmesti cu partea pe care o reprezinti.
B ) cheltuielile sau pierderile pe care ti le asumi se pot recupera de la un fond de ajutor pentru avocati , fond intocmit de Statul Roman de prin 2000 ... cand mai exista un avocat la carma Guvernului . mai precis , te duci la un avocat , ii dai un avans de 1000 lei , si nu-i poti achita restul pana la 10000 lei . ce face el ? incheie niste hartii cu tine , in care va trebui sa dovedeasca la Finante ca nu ai cum sa achiti suma , si dupa vreo 3-4 umblaturi intre Finante - Social - Trezorerie , i se deblocheaza diferenta de la suma totala . nu toti avocatii o fac asta , pentru ca iti mananca cateva zile , si daca nu e o suma mare ... nu merita .
de unde stiu ? nasu-mio e avocat !
C ) uite asa fac bani baietii destepti ... caci dupa eliberarea acelei sume, acele sume sunt trecute in registrul ANAF ca fiind impozitate,  dar impozitarea se face tot din acest " fond de rulment " , care fond e alimentat de la Bugetul de Stat ! GG !

3) cele mai apropiate tari de Rusia sunt : Ucraina , Moldova , Polonia ... Polonia fiind chiar invecinata cu Rusia ;)

4) cred ca tu te refereai mai mult la faza cu Putin - KGB , Merkel - Stasi , Putin + Merkel = Love ????
o dam in diverse dat fiind faptul ca suntem toti in NATO si nici Germaniei nu-i convine sa fie dependenta economico-energetic de altcineva pe care nu-l pot manipula .
aici intervin gazele de sist , pe care si ei , si polonezii le detin si pe care ar vrea sa le exploateze .

5) sa stranga relatiile cu China un prost precum Ponta ... pai scuza-ma omule, dar noi in toata istoria am fost DUPLICITARI . cand am fost in pat cu unii , noi i-am vrut pe ceilalti , cand am fost cu ailalti ziceam ca ne e mai bine cu primii .
acuma suntem in NATO si UE , nu merge sa faci acorduri economice de dragu pulii fara sa te consulti la Bruxelles . si in plus , nu merge sa faci declaratii de genu " admir foarte mult partidul comunist chinez pentru realizarile efectuate " ... suna a un " cliseu a la Iliescu " ... si tu intre timp te declari DEMOCRAT . deci daca miscarea asta nu e un dat cu stangu in dreptu ... eu nu stiu ce sa-ti mai zic .

6) stiai ca masa lui Ponta , nascuta Naum , de fapt e NAUMOVICI de origini evreiesti (nu condamn,chiar nu am probleme cu originile) a fost agent secret si agent de legatura cu China , taica-so lui Ponta nascut Ninel Ponta a fost de origini Albaneze si Agent al Securitatii .
apoi , Ponta , la Antena 3 zicea " e neamt , cum sa tina cu romanii " ... LOL
deci faza ca ar fi fost un agent secret , care si-ar fi spionat un coleg de breasla - era procuroare italiana - si mai ales a ajutat la spionajul unui ALIAT ... e o acuza grava , si ridica o problema mare cu privire la moralitatea celui ce a acceptat acest lucru .

CONCLUZIA cu privire la prima ta postare :

nu ca nu-ti dau dreptul la a fi sceptic cu privire la un om , un candidat , dar nu poti sa mi-l vari pe celalalt care este o lichea si o capusa pe spatele societatii .

si tu , si eu , am dat niste lucrari de licenta si apoi niste disertatii de master .
eu am muncit enorm de mult la ele , la lucrarea de master am avut aproape 90 de surse bibliografice , din care maxim 8 au fost in limba romana , in rest documentatie in limba engleza .
ori vine Pulica asta , care nu stia nici in ce sala trebue sa-si dea doctoratul , si ... ia doctoratul PLAGIAT fara da depuna niciun efort .
NOI , PROSTII aka eu , tu , madman , restul ... stam si lucram la lucrarile noastre , noaptea nu dormim , ziua nu dormim ... caci trebuie sa le terminam si sa le predam la timp .

apoi , cum e aia cand te duci cu ministrul finantelor , sa te intrebe un " neica-nimeni in ale finantelor " (a se citi El Comandante Basescu) si sa te intrebe de MTO si tu sa nici nu stii ce-i aia ... hai sa zicem ca engleza lui a fost foarte proasta , dar proasta de Petreasca , a studiat la Hardvard , trebuia sa stie . ori ea inafara sa zica " Domnule Presedinte , eu as vota din tot sufletul acest proiect " ... bagami-as pula in sufletul tau , eu de sufletul tau is interesat , sau de buget ???? la care prostu de Ponta " lasati domnu Presedinte , ne ocupam noi " ... pai cum pula ii aia ????? ca 6 miliarde , indiferent ca e de lei sau euro ... E IMENS !

nu pot sa nu remarc faptul ca la 2 intalniri intre Ponta si Iohannis , Iohannis l-a intrerupt doar de 4 ori pe Ponta . Nu as putea sa-ti reproduc numarul intreruperilor pe care le-a facut Ponta lui Iohannis , si aici se observa cei 7 ani de acasa , nesimtirea , tagma avocateasca si ce inseamna meseria respectiva si lipsa de scrupule .

inchei prin a preciza ca , Guvernul , conform legislatiei in vigoare si stabilita de prin 2001 , s-a angajat in a prezenta bugetul pe anul viitor in data de 15 octombrie . apoi , s-a lalait pana pe data de 15 noiembrie . intre timp , Ponta s-a suparat asa de tare din cauza pierderii alegerilor , incat a ales sa se distreze , FARA NEVASTA-SA (care pe facebook a postat o poza in care era la Viena si s-a retras repede , dar jurnalistii de la Adevarul au facut repede un print screen) in Dubai si apoi AbuDabi ... unde a spart intr-o seara peste 3500 euro ? deci acuma nu mai e familist , acuma nu-l mai intereseaza de buget.

Cum se face ca , din 4 evenimente groaznice , si aici ma refer : inundatiile din Sud , accidentul din Apuseni , Accidentul din Muntenegru si Accidentul aviatic de langa Sighisoara , intre Cris si Malancrav , domnu ponta (cu P mic , ca nu merita niciun respect) era in vacanta si nu a dorist sa-si intrerupa vacanta ????
La accidentul din Muntenegru , juca basket cu Ghita , a fost filmat cand a fost informat de un SPP-ist de situatia grava, dar a ales sa se intoarca la joc .

scuza-ma Adi , DAR EU NU POT VOTA UN INSENSIBIL , UN OM FARA SCRUPULE , UNU CARE S-A CATARAT PESTE CADAVRE SI CARE VA CALCA INCLUSIV PE MINE CA SA-SI ATINGA SCOPUL !
NU POT ! ASA CA I-AM DAT SANSA CELUILALT SI RAMAN CU SPERANTA CA NU O SA FACA LA FEL .

Offline T-001

  • MonsterKill Member
  • *
  • Posts: 3381
  • Country: ro
  • Karma: +223/-102
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #453 on: November 24, 2014, 21:15 »
- partea cu bun simt. caz practic: un condamnat la moarte pt crima. nu conteaza unde. procedura este ca il iei, il pui pe scaun si il prajesti. nimeni nu contesta ca merita pedepsit. doar ca nu il injura. de murit oricum moare, la ce sa il mai injuri. aplicatie practica aci -> schimba ce nu functioneaza bine. nu injura, doar schimba. chestie de obraz. mi-ai zis de proiectul posdru. din tot ce mi-ai zis, imi pare fie ca cineva conduce f prost, fie ca s-au facut miscari cu banii aia (cel mai probabil). 2 probleme: 1. poti dovedi faptul ca omul Ponta a facut parte din treaba asta? (nu ca a aflat de ea, asta cred, dar ca a coordonat activitatea). 2. din cate imi amintesc, banii dati de UE, ori sunt folositi, ori nu se mai primeste nimic data viitoare. f rau daca aia din guvern nu au facut ce trebuia cu banii, dar daca au fost incapabili sa ii gestioneze, nu era mai bine sa ii cheltuie pe ceva (folositor) decat sa ii tina, sau sa ii suteasca altii?

- partea de prim ministru. nu-s basist iar cei din familie nu il suporta. personal sunt pe principiul deja enuntat cu "toti sunt hoti" asa ca tot aia e. dar daca ti-ai gasit ca si model un program tv/ziar sau alta sursa media, nu cred ca ai cautat unde trebuie. ce se vinde mai bine, porcariile soc gen injuraturi sau vb normal (considerat prea boring)? ai dreptate, in mod normal nimeni nu trebuie sa fie injurat...pe fata, nici macar ala. nu am zis nimic de discutia din casa sau intre 4 ochi. pt dosar deja am raspuns.
Spoiler for Hiden:
De partea cu dosarul, e probabil mişcarea ăluia însă nu există nici dovadă că nu s-a plătit sau nu se va plăti în tranşe. Închiderea antena 3 ridica discutii nepotrivite pt perioada electorala poate. Si cum nu ii poti multumi pe toti, ar fi fost sigur unii nemultumiti. Cum însă antena avea audienţă, era riscant să o închizi pe fata.  Ori e ceva mismas cum ai zis.
pe scurt, poate ponta a facut o intelegere cu voiculescu sau cu altii si in schimbul unor sume de bani pt campanie, a fost de acord sa ii faca inlesniri. ca e vb de stergerea datoriilor, pasuire sau altceva nu am de unde sti, nu e corect, dar ma astept de la orice politician sa faca asa ceva daca are posibilitatea. din oricare tabara.

- esti bine informat in privinta caselor :). mi-ai zis de casele lui. inteleg ca 2 case au venit prin mosteniri. partea care ai trecut-o cu vederea este cum a luat restul. 2 case date pentru firme. obtinute cum? salarul unui prof ar fi cam de 300 euro in cel mai bun caz... cei pe care ii stiu iau binisor sub 250.  sa zicem ca o casa e locuita si una e daca chirie. pe cea in chirie ia poate 150-200 euro/luna. total 500 euro fara cheltuieli. sa inteleg ca din banii aia si-a permis 2 case? ok, nevasta e administrator, sa zicem ca mai pica ceva si de acolo? cat? intram in chibiteli. ideea e ca trebuie sa mai existe surse. ai idee tu ce fel de surse?
- nimeni nu zice ca trebuie sa stii cat un avocat. dar daca vii la o dezbatere nationala contra unei "vulpi batrane", te pregatesti. si el s-a pregatit. dovada? ai vazut discutia privitor la romanii din Italia, unde a avansat o cifra pe care ponta se zice ca nu o avea. cand a fost intrebat insa ce ar face ca presedinte, a zis ca vrea sa faca si sa dreaga. ponta i-a zis clar ca asta nu e atributia presedintelui. asta putea sa o stie si fara sa fie avocat. dar sa zicem ca a fost o scapare. poate.
- nu ti-a placut gluma mea cu basescu. bun. de partea cu propaganda poti sta linistit, nici macar la dezbaterile prezidentiale nu am stat, decat cu spatele. cat stam eu la calc si butonam se uitau ai mei la tv. am auzit o parte de la tv, alta parte pe drum cu colegii etc. parerea care mi-am facut-o era formata din ce am auzit, discutii acasa si la lucru. nu de la tv. nu cred ca e cazul sa iti zic de ce nu imi pasa de basescu. incepand de la flota pana la salariile taiate etc. nici nu stau sa enumar, am vazut doar efectele, nu intru in detalii. de remarcat insa ca nu l-am denumit nici "muie base" nici altceva. daca este o deviere de la traseul normal, este destul de slab. nici eu nu reactionez la "pontel, pontica" sau mai stiu eu ce. cat despre apartenenta mea la partea de stanga, zic doar atat: familia mea a fost intotdeauna pro psd. bunicii au fost pro psd, colegii mei de drum sunt pro psd, directorul meu este pro psd, pana si soferul de la lucru este pro psd. eu ma pot insela. dar TOTI? si inca ceva. la ultima votare, o mare parte din tara a votat anti basescu. acum toti vor pe oricine in afara de ponta, chiar si pe basescu. daca tot vorbeai de istorie si intoarceri de arme....

- nu stiu cat are ponta. dar tu daca ai avea fraiele puterii in mana nu ai lua pt tine? fost presedinte  la tineret, apoi presedinte de partid, prim ministru....normal ca are de unde. chestia e ca in general cei care "si-au facut plinul" au sanse mai mari ca sa mai joace si "cinstit", pana si fanariotii au facut legi DUPA ce si-au facut plinul. se zice ca istoria se repeta. mi-ai explicat procedura privind furtul de la stat. este o procedura incorecta, ilegala si o chitibuserie inteligenta. se poate considera ca ponta este inteligent cu asta? cred ca da. ca e hot? nu mai ma repet. avem nevoie de oameni inteligenti?
- punctul 3 de la prim ministru m-a facut sa zambesc. cred ca e clar ca nu ma refeream la partea geografica. o sar.
- din punctul 4 vad ca ai inteles ideea. merkel si putin sunt cam de acelasi tip, vb aceeasi limba, Germania e nr 1 in Europa, iar o apropiere de ea ii garanteaza Rusiei intrarea pe piata monetara europeana, indirect conturile din Elvetia unde majoritatea bogatasilor rusi isi au banii. pe de alta parte, rusii dau materiile prime, iar o apropiere de ei ar scoate nemtii din postura de pupaciosi la poponetul american. si cum corb la corb nu-s scot ochii....
- hmm partial sunt de acord, cat timp faci parte dintr-o alianta nu poti duce o alta politica. mai ales ca nici nu iti convine sa stai in afara. dar iti mai amintesti povestile privitor la inceputul celui de-al doilea razboi mondial, cand Polonia a stat linistita si s-a bazat pe garantia anglo-franceza. a fost impartita..artistic. nu e bine sa intri "pe alta felie" dar nu strica o portita de scapare, chiar daca nu te obligi la mare lucru. europenii nu ne mai dau bani/nu mai au de unde da pt cine stie ce? vin chinezii si ne fac autostrazi. ne certam cu cine stie cine? atat chinezii cat si altii au materia prima sa ne dea. acordul cu UE nu stiu daca prevedea monopolul...
- nu am datele despre familia lui ponta, sincer nu m-a interesat sa sap atat. dar de auzit am auzit si chestii mai grave, fiind la un moment dat acuzat de crima contra unui coleg procuror parca. zvonuri sunt multe, cu cat esti mai sus cu atat sunt mai multe.  acuzatii fara dovezi nu cantaresc prea mult. dar nu zic nu, si evolutia lui a fost destul de buna... cat despre discutia lui ponta nu e chiar logica, orice om poate sa aduca imbunatatiri. vezi ce am zis de fanarioti. atat ca nu stiu cu ce scop si pt cine. peste 50 ani putem auzi si alte chestii referitoare la iohanis. acum nu.
- concluzia ta este corecta. putem fi sceptici la orice oameni si nu se poate baga pe gat nimeni. dar de aici pana la "uraaa a venit iohannis" e cale lunga. la fel si tendinta asta pe care am vazut-o de la tineri gen "ii omoram pe toti anti iohanis, noi suntem puterea, trebuie sa se tina seama de noi, restul nu conteaza, il vrem pe ala indiferent pt ce, iesim in strada si mergem sa manifestam la sediul psd" nu tine. sprijiniti-l pe iohanis dar fara manifestari extremiste.
- bun, nu am nimic de zis de partea cu diploma. asa cum am zis, omul e cam hot. dar ii intelegi logica? ca avocat trebuie sa profite de orice. a incercat sa profite de doctorat, nu i-a mers. am avut la un moment dat o discutie cu un dr care vb de niste oameni...mai prostuti. el a zis "astia nu au inteligenta, dar stiu sa se descurce in viata". practic ar fi diferenta intre IQ si EQ.asta e inteligent, e descurcaret si pt asta merge si pe "scopul scuza mijloacele". ok, nu am zis ca este si corect, etic etc. din partea mea sa il santajeze pe orice strain ca sa aduca bani in tara. in anumite limite e tolerabil.
- hm din cate imi amintesc din partea care am prins-o din stiri, cand am vazut-o pe aia de la harvard mi s-a parut ca e ceva fatuca speriata care incerca sa isi spuna lectia si nu era lasata. in momentul cand basescu i-a pus intrebari care erau in afara speech-ului, a ramas cam pe dinafara. pozitia lui basescu era clar contra ei din cauza lui ponta si vice-versa. cat despre votul ei, iti reamintesc ceea ce presupune doctrina democratica : bani cat mai multi obtinuti chiar de un nr mai mic de persoane. oamenii marunti sunt "expendables". cei care tineau ca toti cetatenii sa aiba bani erau comunistii, eventual urmasii lor social-democratii. te astepti de la un om crescut in vest, in mijlocul democratiei sa zica "daca bagam legi de astea, unii nu or sa aiba bani"? interesele-s interese. vorbaria lui ponta era gen "lasa, te-am chemat la interviu ca sa iti facem pe plac, acum lasa-ne in pace". banii erau probabil alocati altundeva, catre alte surse. din cate se pare, i-a surprins cu mto asta, se pare ca nu au fost pregatiti cum trebuie. totusi, vad ca deficitul a scazut in timp, deci s-a tinut cont si de asta - de la 4.2 in 2011 la 1.0 in 2014 respectiv 0.8 cum se preconizeaza sa fie in 2015. iar politica a fost dusa de guvern, nu de presedinte.
- partea de intreruperi e corecta, ponta a profitat de debitul lui verbal ca sa il opreasca pe iohanis sa urmeze linia pe care probabil cei care i-au scris discursurile i-au indicat sa o urmeze. accept si partea cu nesimtirea.
- nu stiu de partea cu ce a facut in anumite ocazii. daca intr-adevar nu s-a obosit sa reactioneze, sa-i fie rusine. scurt si fara alta vorbarie.

daca ti-as da un coleg mai pasionat de politica, probabil ca ti-ar da argumente mai multe si poate mai clare, cum am zis, multe chestii le-am vazut cu spatele, altele le-am auzit. nu merita sa ma stresez pt nici 1 tabara. f bine ca ai votat iohanis. doar ca imi amintesc politica dusa in ultimul timp. nu il vrem pe ceausescu, sus iliescu. nu il vrem pe iliescu, sus constantinescu. acum nu il vrem pe ponta, sus iohanis. nu prea am spirit de turma, in general prefer sa ii las unui om timp suficient sa faca tot ce poate (fara frane la fiecare pas, gen Basescu). poate ca isi face timp sa faca si ceva folositor, ca de furat deja a facut-o. acum vine unul nou, cu buzunare goale. parca vad ca brusc o sa gaseasca "gauri" in buget (nu era parca vb de asa ceva deja?). daca mai aud chestia asta inca o data e clar. e poezia pe care o auzim la fiecare schimbare. iar buzunarul meu nu mai suporta multe gauri de astea aparute peste noapte.

tocmai am auzit un citat de la tv referitor la iohanis. omul garanteaza independenta justitiei. tu il crezi? eu nu. 1. justitia e cam independenta...iar singura cale legata prin care se poate atinge de justitie este prin scandaluri in justitie. nu prea il vad pe iohanis pe post de bataus prin diverse comisii, sa faca gura mai stiu eu unde etc. desigur mai e si varianta basista de "presedinte jucator" dar parca asta era exclusa din start...

Sper sa fi inteles ca lumea ce s-a scris, am avut si o zi proasta si unele probleme cu ameteala posibil de la tensiune. de aia mi-a luat textul ceva timp iar unele chestii le-am citit de mai multe ori.

Succes la doctorat!

Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #454 on: November 24, 2014, 22:09 »

Sper sa fi inteles ca lumea ce s-a scris, am avut si o zi proasta si unele probleme cu ameteala posibil de la tensiune. de aia mi-a luat textul ceva timp iar unele chestii le-am citit de mai multe ori.

Succes la doctorat!

mersi , sper sa ma admita , sunt multi concurenti si nu garantez ca sunt cel mai destept .
unele lucriri le stiu , altele nu ... plm ... ce o fi , o fi  ;D

legat de restu , eu sunt de principiu ca " nu pot sa-i fac pe toti hoti " , nici pe basescu , ponta , dragnea , boc etc . INSA , sunt de principiu : AI GRESIT , PLATESTI !
nu-s deacord k unu care a furat 40-50 milioane euro sau mai mult sa primeasca 2 ani cu suspendare , si tanti aia gratiata de Base , care a taiat 20 de lalele dintr-un parc , a primit 3 ani cu executare . adica 20 de lalele costa mai mult de 50 milioane euro .

din pacate , la noi in Romania , justitia nu merge cu PRECEDENT , lucrurile s-ar simplifica foarte mult , insa nu e interes atat din Justitie , nici din afara .

cele 2 case , din ce stiu de la unchiu-mio , le-a obtinut astfel : au apartinand unor familii de sasi , care aveau o suprafata mult mai mare decat casa respectiva . sasii , au facut intelegere cu proprietarii celorlalte proprietati , ca acestia sa nu fie executati (din cauza Statului) , acestia platind niste sume , iar sumele vor fi recuperate de la Statul Roman de catre proprietari . Iohannis nu a facut decat sa cumpere drepturile de proprietate inainte ca sasii sa primeasca din instanta hotararea definitiva si irevocabila . pe ce suma , I DON'T KNOW !
ce mai pot sa-ti zic si nu-i minciuna , este ca socrii lui Iohannis nu-s saraci deloc . pe vremea lui Ceasca au fost blanarii familiei Ceausescu , si erau printre putinii romani care puteau sa calatoreasca in afara fara restrictii , unde la targuri puteau sa-si expuna marfa si sa obtina profit ce nu era confiscat de Securitate .
deci nu erau saraci . casa aia a nevestei lui Iohanis are undeva la 250 mp , si e cumparata de parintii ei .

in rest , ce sa-ti zic , ce o fii . oricum , si daca Iohannis ar vrea sa faca bine , daca guventul face invers iti dai seama k nu poate face nimica.
si pana la urma sunt realist in a spune ca , orice miscare in " bine " s-ar face azi-maine ,s-ar simti abia peste 5-10 ani ...

Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #455 on: December 01, 2014, 13:45 »
LA MULTI ANI ... ROMANI DE PRETUTINDENI !

Offline pHu^^thAi

  • xaxaxa
  • Honored member
  • WickedSick Member
  • *
  • Posts: 1460
  • Country: 00
  • Karma: +139/-86
  • I'm a bad person like that.
  • Awards Winner of 1 Photoshop Challenge Contest [COMMON] Hacks staff member [RARE] Tours staff member [RARE] GFX staff member [RARE] Junior Tournament Member [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #456 on: January 06, 2015, 20:38 »
sal baieti ,si la multi ani! toate cele bune :D

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #457 on: January 07, 2015, 02:59 »
sal baieti ,si la multi ani! toate cele bune :D
Salut omule, la multi ani si bine ai revenit printre noi :D
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #458 on: January 07, 2015, 03:43 »
pHu^^thAi este prietenul meu  8)
Nice efko :D
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #459 on: January 09, 2015, 10:31 »
Yup, lucky it was small, wasn't though in bucharest. Nu ma ? N-a picat pe langa buzau ?
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline MadMan

  • Hacks Moderator
  • Honored member
  • WickedSick Member
  • *
  • Posts: 2044
  • Country: ro
  • Karma: +92/-107
  • I don't suffer from insanity, i'm enjoying it!
  • Awards Hacks staff member [RARE] Tours staff member [RARE] Junior Tournament Member [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Re: Palavrageala
« Reply #460 on: January 09, 2015, 12:02 »
Cati tigani sunt in Buzau e un semn ca nici d-zeu nu mai suporta tiganii :))))) sper sa pice unul si in Calarasi...sa ma duc sa repopulez orasul si sa-l reconstruiesc in imaginea mea ;D

Bai...am avut un vis urat aznoapte...ca ma apuc de cantat
Cum suna? ;D
Quote from: mrNiceguy
Quote from: MadMan
I didn't make this topic for anybody from my team except myself



Sig material >.<

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Re: Palavrageala
« Reply #461 on: January 09, 2015, 12:23 »
Cati tigani sunt in Buzau e un semn ca nici d-zeu nu mai suporta tiganii :))))) sper sa pice unul si in Calarasi...sa ma duc sa repopulez orasul si sa-l reconstruiesc in imaginea mea ;D

Bai...am avut un vis urat aznoapte...ca ma apuc de cantat
Cum suna? ;D
Manele ? :))
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline MadMan

  • Hacks Moderator
  • Honored member
  • WickedSick Member
  • *
  • Posts: 2044
  • Country: ro
  • Karma: +92/-107
  • I don't suffer from insanity, i'm enjoying it!
  • Awards Hacks staff member [RARE] Tours staff member [RARE] Junior Tournament Member [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Re: Palavrageala
« Reply #462 on: January 09, 2015, 12:48 »
Cati tigani sunt in Buzau e un semn ca nici d-zeu nu mai suporta tiganii :))))) sper sa pice unul si in Calarasi...sa ma duc sa repopulez orasul si sa-l reconstruiesc in imaginea mea ;D

Bai...am avut un vis urat aznoapte...ca ma apuc de cantat
Cum suna? ;D
Manele ? :))
Nu...Cristi din banat 2 :)))
Satan fereasca, vreau sa scot un rap barbar agresiv otravitor de tot ;D rapzecutia mintii oamenilor, ceva pe negative grave killer ce n-a pomenit aberatia asta de planeta :)
Am niste negative de unde sa-mi iau sample-uri jmek pe care sa bag sunete si lirici dar vreau sa fac ceva original
Satan Rap ;D sa terorizez Vaticanul sa planga preotii sa sperii sentimentele din oameni :))))
Dar am nevoie de oameni cu idei bune originale sa m-ajute sa incep totul.
Si asta sa fie ca un part time job, ca nu-mi pun baza in muzica...dar simt ca e chemarea mea scena ;D
Quote from: mrNiceguy
Quote from: MadMan
I didn't make this topic for anybody from my team except myself



Sig material >.<

Offline pHu^^thAi

  • xaxaxa
  • Honored member
  • WickedSick Member
  • *
  • Posts: 1460
  • Country: 00
  • Karma: +139/-86
  • I'm a bad person like that.
  • Awards Winner of 1 Photoshop Challenge Contest [COMMON] Hacks staff member [RARE] Tours staff member [RARE] GFX staff member [RARE] Junior Tournament Member [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Re: Palavrageala
« Reply #463 on: January 09, 2015, 13:04 »
sa terorizez Vaticanul sa planga preotii sa sperii sentimentele din oameni

xD

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #464 on: January 09, 2015, 14:17 »
Pai fa un featuring cu cheloo :))
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.