Author Topic: Re: Palavrageala  (Read 56976 times)

Offline Renovatio

  • Retired Moderator
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 7440
  • Country: ro
  • Karma: +811/-317
  • Server Account: -Renovatio.
    PSR: Loading
    Games: Loading
    Wins/Loses: Loading/Loading
    Hero K/D/A: Loading
    Creep K/D/N: Loading
    Show/hide more stats
  • Awards 2nd place on GFX Ladder 2015 [UNIQUE] B&U staff member [RARE] Winner of 3 Challenges of the Week [RARE] Winner of 10 Signature of the Week Contest [LEGENDARY] GFX Tournament Winner [UNIQUE] Forum staff member [RARE] 1st place on GFX Ladder 2018 [UNIQUE] Winner of 10 Photo Manipulation Contest [LEGENDARY] Making 50 bets in Footbal Betting [COMMON] Violinist - Music Quiz #1 [EPIC] 1st place on GFX Ladder 2017 [UNIQUE] Winner of 15 Photoshop Challenge Contests [LEGENDARY] Tournaments Contribution [RARE] Jungle Race Tour Winner [RARE] Uther Party Tournament Winner [COMMON] 1st place on GFX Ladder 2016 [UNIQUE] GFX staff member [RARE] 2nd place in Special Event #2 [UNIQUE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #525 on: February 26, 2017, 09:18 »
pomana la primul salariu.


Ce ? Cum ? Unde ? Cand ? Cu ce ?

Dau de pomana la primul salariu dar imi dau tot mie pt ca eu o sa fiu cel cu salariu romanesc :))) Sper sa gasesc ceva in maxim 1 luna, nu am mai lucrat de 2-3 ani. Pana acum nu am gasit nimic sanatos. Caut aproape de casa ca sa nu fac naveta la Ploiesti; e la 50km distanta de mine si, cu un program care incepe la 7, o sa fie dificil, mai ales ca nu am masina si trebuie sa merg cu transportul in comun.
Join GFX Competitions. Awards, titles, acces to private forum areas and more are given. Is fun.

Offline -rip-raphael

  • Junior Member
  • *
  • Posts: 44
  • Karma: +3/-44
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #526 on: February 26, 2017, 15:57 »
Aoleu , ma faci sa vin la tine sa tine sa te bat in cap pana intelegi ca sa nu mai lucrezi in Romania.

Hai sa facem un calcul simplu: Te angajezi pe 1500 lei , faci naveta pe 50 km care te va costa pe fiecare zi 15 lei ( 450 lei un total pe luna) . Daca eti fumator mai cheltuiesti inca 450 lei pe luna. Plus mancarea la servici undeva la 10 lei pe zi care te ajunge 300 lei pe luna. Mai cheltuiesti undeva la 200 lei pe luna din care sa platesti intretinerea la apartament ( daca stai la apartament ), dar daca stai la casa te ajung mai putin  undeva la 150 lei ( internet , telefon, curent, apa, etc). Mai ramai cu vreo 400-450 lei din care iti mai cumperi cate ceva : haine/ incaltaminte, etc. Si la final de luna tragi linie si ajungi la 100 lei care ramai in mana.

Se merita sa te angajezi in Romania ???

Offline Renovatio

  • Retired Moderator
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 7440
  • Country: ro
  • Karma: +811/-317
  • Server Account: -Renovatio.
    PSR: Loading
    Games: Loading
    Wins/Loses: Loading/Loading
    Hero K/D/A: Loading
    Creep K/D/N: Loading
    Show/hide more stats
  • Awards 2nd place on GFX Ladder 2015 [UNIQUE] B&U staff member [RARE] Winner of 3 Challenges of the Week [RARE] Winner of 10 Signature of the Week Contest [LEGENDARY] GFX Tournament Winner [UNIQUE] Forum staff member [RARE] 1st place on GFX Ladder 2018 [UNIQUE] Winner of 10 Photo Manipulation Contest [LEGENDARY] Making 50 bets in Footbal Betting [COMMON] Violinist - Music Quiz #1 [EPIC] 1st place on GFX Ladder 2017 [UNIQUE] Winner of 15 Photoshop Challenge Contests [LEGENDARY] Tournaments Contribution [RARE] Jungle Race Tour Winner [RARE] Uther Party Tournament Winner [COMMON] 1st place on GFX Ladder 2016 [UNIQUE] GFX staff member [RARE] 2nd place in Special Event #2 [UNIQUE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #527 on: February 27, 2017, 10:26 »
Aoleu , ma faci sa vin la tine sa tine sa te bat in cap pana intelegi ca sa nu mai lucrezi in Romania.

Hai sa facem un calcul simplu: Te angajezi pe 1500 lei , faci naveta pe 50 km care te va costa pe fiecare zi 15 lei ( 450 lei un total pe luna) . Daca eti fumator mai cheltuiesti inca 450 lei pe luna. Plus mancarea la servici undeva la 10 lei pe zi care te ajunge 300 lei pe luna. Mai cheltuiesti undeva la 200 lei pe luna din care sa platesti intretinerea la apartament ( daca stai la apartament ), dar daca stai la casa te ajung mai putin  undeva la 150 lei ( internet , telefon, curent, apa, etc). Mai ramai cu vreo 400-450 lei din care iti mai cumperi cate ceva : haine/ incaltaminte, etc. Si la final de luna tragi linie si ajungi la 100 lei care ramai in mana.

Se merita sa te angajezi in Romania ???

Stiu dar vreau sa-mi fac cacatu' ala de formare. Dureaza 2 ani si nu ma duce prea departe dar e ceva ce am vrut mereu sa fac (psiholog clinician). As fi vrut sa ma inscriu la master dar pt domeniul meu trebuie sa merg in Bucuresti - ma costa 1600 euro pe an (2 transe), naveta de 2 ori pe saptamana + invatat si practica, asta insemnand ca nu pot lucra full-time.

Pe 1500 lei cheltuiala e asta:
-600 lei naveta la Ploiesti +200 lei mancare si cafea/suc
-vreo 500 pe tigari
-450 pe luna e formarea + alte cheltuieli, inclusic "bacsisul" formatorului - legea romaneasca: nu faci nimic pana nu bagi in buzunar ceva, indiferent daca pers respectiva e platita sa te ajute
-stau la casa si facilitatile sunt platite de ai mei
Deci, ar rebui sa ma ajung daca dau cur cuiva de cateva ori pe luna pt un venit suplimentar. Am 2 lucruri care ma tin aici: visul asta copilaresc de a ajunge acolo unde mi-am dorit de cand eram pustan + parintii mei pe care nu ii pot lasa singuri. Daca pierd astea 2 motive atunci plec si nici nu mai ma intorc.

Ideea mea (planul de rezerva) e Canada. Ofera ceva servicii sociale daca vrei sa te stabilesti acolo si au joburi disponibile pt ca le lipsesc forta de munca. Jumatate din America de Nord si e doar pustietate - e in interesul lor. In Italia ti se taie gatul pt ca esti roman, Spania nu mai e deschisa ca altadata, UK lupta sa scoata strainii de pe teritoriul lor (pt ei emigrant e orice individ care nu e britanic) iar cu Brexitul lor treaba e aproape incheiata. Din tarile europene doar Germania pare a fi o cale de iesire pt roman dar Canada pare a fi o solutie mai buna.
Join GFX Competitions. Awards, titles, acces to private forum areas and more are given. Is fun.

Offline -rip-raphael

  • Junior Member
  • *
  • Posts: 44
  • Karma: +3/-44
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #528 on: February 27, 2017, 19:32 »
Stai linistit ca Germania nu mai e ce a fost . Daca poti sa ajungi sa lucrezi in Canada, du-te acolo.

Daca iti doresti sa faci jobul asta , trage tare si termina cat mai repede.

Si eu mi-am pus ambitia si am facut un lucru de care multi nu sunt capabili. Am luat toate gradele pe permis + toate atestatele intr-un an.

Offline _xpam_

  • New Member
  • *
  • Posts: 1
  • Country: tr
  • Karma: +23/-255
  • Awards Pudge Wars Tournament Winner [RARE] Tour Pro Member [EPIC] Tours staff member [RARE] 1v1 AR Tour Winner [RARE] Mirana Wars Winner [RARE] Uther Party Tournament Winner [COMMON]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #529 on: April 11, 2017, 19:58 »
Reno e in doliu. I-a murit hamsteru :)).

Nop, dar sunt in doliu: imi caut de munca. Va astept la priveghi, pomana la primul salariu.
Un prieten se arata doar atunci cand ai nevoie  :D

Offline Renovatio

  • Retired Moderator
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 7440
  • Country: ro
  • Karma: +811/-317
  • Server Account: -Renovatio.
    PSR: Loading
    Games: Loading
    Wins/Loses: Loading/Loading
    Hero K/D/A: Loading
    Creep K/D/N: Loading
    Show/hide more stats
  • Awards 2nd place on GFX Ladder 2015 [UNIQUE] B&U staff member [RARE] Winner of 3 Challenges of the Week [RARE] Winner of 10 Signature of the Week Contest [LEGENDARY] GFX Tournament Winner [UNIQUE] Forum staff member [RARE] 1st place on GFX Ladder 2018 [UNIQUE] Winner of 10 Photo Manipulation Contest [LEGENDARY] Making 50 bets in Footbal Betting [COMMON] Violinist - Music Quiz #1 [EPIC] 1st place on GFX Ladder 2017 [UNIQUE] Winner of 15 Photoshop Challenge Contests [LEGENDARY] Tournaments Contribution [RARE] Jungle Race Tour Winner [RARE] Uther Party Tournament Winner [COMMON] 1st place on GFX Ladder 2016 [UNIQUE] GFX staff member [RARE] 2nd place in Special Event #2 [UNIQUE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #530 on: April 12, 2017, 12:31 »
Reno e in doliu. I-a murit hamsteru :)).

Nop, dar sunt in doliu: imi caut de munca. Va astept la priveghi, pomana la primul salariu.
Un prieten se arata doar atunci cand ai nevoie  :D

Tu ai nevoie prea des. xD
Join GFX Competitions. Awards, titles, acces to private forum areas and more are given. Is fun.

Offline T-001

  • MonsterKill Member
  • *
  • Posts: 3381
  • Country: ro
  • Karma: +223/-102
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #531 on: January 01, 2018, 19:30 »
La mulţi ani tuturor, fie ca 2018 să fie mai bun decât anul precedent! No acu' vă ajunge atâta urat, că vad că sunt singurul care spamează cu de astea pe aci. E rândul vostru :)) Că nu vreau să citesc doar bazaconii sârbeşti din care oricum nu înţeleg mai nimic :p :)) Probabil trebuie făcut un spaţiu special pt înjuraturi că vad că la topicul ăla e plin, numai pe aci mi se zice că nu s-a mai postat de peste 120 zile...

Offline Renovatio

  • Retired Moderator
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 7440
  • Country: ro
  • Karma: +811/-317
  • Server Account: -Renovatio.
    PSR: Loading
    Games: Loading
    Wins/Loses: Loading/Loading
    Hero K/D/A: Loading
    Creep K/D/N: Loading
    Show/hide more stats
  • Awards 2nd place on GFX Ladder 2015 [UNIQUE] B&U staff member [RARE] Winner of 3 Challenges of the Week [RARE] Winner of 10 Signature of the Week Contest [LEGENDARY] GFX Tournament Winner [UNIQUE] Forum staff member [RARE] 1st place on GFX Ladder 2018 [UNIQUE] Winner of 10 Photo Manipulation Contest [LEGENDARY] Making 50 bets in Footbal Betting [COMMON] Violinist - Music Quiz #1 [EPIC] 1st place on GFX Ladder 2017 [UNIQUE] Winner of 15 Photoshop Challenge Contests [LEGENDARY] Tournaments Contribution [RARE] Jungle Race Tour Winner [RARE] Uther Party Tournament Winner [COMMON] 1st place on GFX Ladder 2016 [UNIQUE] GFX staff member [RARE] 2nd place in Special Event #2 [UNIQUE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #532 on: January 04, 2018, 12:30 »
La mulţi ani tuturor, fie ca 2018 să fie mai bun decât anul precedent! No acu' vă ajunge atâta urat, că vad că sunt singurul care spamează cu de astea pe aci. E rândul vostru :)) Că nu vreau să citesc doar bazaconii sârbeşti din care oricum nu înţeleg mai nimic :p :)) Probabil trebuie făcut un spaţiu special pt înjuraturi că vad că la topicul ăla e plin, numai pe aci mi se zice că nu s-a mai postat de peste 120 zile...

La multi ani!
Mai sunt cativa romani prin zona dar majoritatea nu vin pe forum.
Join GFX Competitions. Awards, titles, acces to private forum areas and more are given. Is fun.

Offline Kyoo

  • Ban & Unban Moderator
  • WickedSick Member
  • *
  • Posts: 1119
  • Country: ro
  • Karma: +2/-25
  • Lost unicorn ! If found, please stop doing drugs.
  • Server Account: Kyoo
    PSR: Loading
    Games: Loading
    Wins/Loses: Loading/Loading
    Hero K/D/A: Loading
    Creep K/D/N: Loading
    Show/hide more stats
  • Awards B&U staff member [RARE] LA staff - Moderator
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #533 on: January 04, 2018, 17:21 »
La mulţi ani tuturor, fie ca 2018 să fie mai bun decât anul precedent! No acu' vă ajunge atâta urat, că vad că sunt singurul care spamează cu de astea pe aci. E rândul vostru :)) Că nu vreau să citesc doar bazaconii sârbeşti din care oricum nu înţeleg mai nimic :p :)) Probabil trebuie făcut un spaţiu special pt înjuraturi că vad că la topicul ăla e plin, numai pe aci mi se zice că nu s-a mai postat de peste 120 zile...

La multi ani!
Mai sunt cativa romani prin zona dar majoritatea nu vin pe forum.

doar tigani pe aici ...

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #534 on: January 04, 2018, 20:03 »
La multi ani dragii mei.
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Renovatio

  • Retired Moderator
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 7440
  • Country: ro
  • Karma: +811/-317
  • Server Account: -Renovatio.
    PSR: Loading
    Games: Loading
    Wins/Loses: Loading/Loading
    Hero K/D/A: Loading
    Creep K/D/N: Loading
    Show/hide more stats
  • Awards 2nd place on GFX Ladder 2015 [UNIQUE] B&U staff member [RARE] Winner of 3 Challenges of the Week [RARE] Winner of 10 Signature of the Week Contest [LEGENDARY] GFX Tournament Winner [UNIQUE] Forum staff member [RARE] 1st place on GFX Ladder 2018 [UNIQUE] Winner of 10 Photo Manipulation Contest [LEGENDARY] Making 50 bets in Footbal Betting [COMMON] Violinist - Music Quiz #1 [EPIC] 1st place on GFX Ladder 2017 [UNIQUE] Winner of 15 Photoshop Challenge Contests [LEGENDARY] Tournaments Contribution [RARE] Jungle Race Tour Winner [RARE] Uther Party Tournament Winner [COMMON] 1st place on GFX Ladder 2016 [UNIQUE] GFX staff member [RARE] 2nd place in Special Event #2 [UNIQUE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #535 on: January 06, 2018, 13:25 »
doar tigani pe aici ...

Asa e, manca-ti-as talentu'. Sunt satul de tiganii astia. Nu am mai vazut asa multi de cand duceam fer la vanzare.

Spoiler for Hiden:
Degeaba zicem noi de tigani; e linie subtire intre tigan si romanul de rand  ;D
Join GFX Competitions. Awards, titles, acces to private forum areas and more are given. Is fun.

Offline Silver

  • Retired Moderator
  • WickedSick Member
  • *
  • Posts: 1294
  • Country: ro
  • Karma: +95/-48
  • Awards Trumpeter- Music Quiz #3 [COMMON] Winner of 1 Photoshop Challenge Contest [COMMON] Winner of 1 Photo Manipulation Contest [COMMON] Shadow Raze Tour Award [RARE] Junior Tournament Member [RARE] MadBalls Tournament Winner [RARE] GFX staff member [RARE] Tours staff member [RARE] Forum staff member [RARE] Patreon Supporter [RARE] Pudge Wars Tournament Winner [RARE] Uther Party Tournament Winner [COMMON]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #536 on: June 13, 2018, 23:49 »
doar tigani pe aici ...

Asa e, manca-ti-as talentu'. Sunt satul de tiganii astia. Nu am mai vazut asa multi de cand duceam fer la vanzare.

Spoiler for Hiden:
Degeaba zicem noi de tigani; e linie subtire intre tigan si romanul de rand  ;D

Adica intre berceni şi unirii? Glumesc, dar da in ziua de azi...totul e diferit şi nu in sensul bun