Author Topic: Re: Palavrageala  (Read 57200 times)

Offline Renovatio

  • Retired Moderator
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 7440
  • Country: ro
  • Karma: +811/-317
  • Server Account: -Renovatio.
    PSR: Loading
    Games: Loading
    Wins/Loses: Loading/Loading
    Hero K/D/A: Loading
    Creep K/D/N: Loading
    Show/hide more stats
  • Awards 2nd place on GFX Ladder 2015 [UNIQUE] B&U staff member [RARE] Winner of 3 Challenges of the Week [RARE] Winner of 10 Signature of the Week Contest [LEGENDARY] GFX Tournament Winner [UNIQUE] Forum staff member [RARE] 1st place on GFX Ladder 2018 [UNIQUE] Winner of 10 Photo Manipulation Contest [LEGENDARY] Making 50 bets in Footbal Betting [COMMON] Violinist - Music Quiz #1 [EPIC] 1st place on GFX Ladder 2017 [UNIQUE] Winner of 15 Photoshop Challenge Contests [LEGENDARY] Tournaments Contribution [RARE] Jungle Race Tour Winner [RARE] Uther Party Tournament Winner [COMMON] 1st place on GFX Ladder 2016 [UNIQUE] GFX staff member [RARE] 2nd place in Special Event #2 [UNIQUE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #510 on: February 01, 2017, 21:04 »
Ce ziceti baieti ? Va place noua lege ? Mai puteti sta in tara aia ?

Te referi la gratierea condamnatilor sub 5 ani? Nu ma uit la TV; am vazut pe Fb :))
Daca ar fi doar aia, citeste mai mult pe fb, si iesi in strada ! :)

Doar daca ar fi asa simplu... Nu iesi in strada impotriva unui mic grup de oameni politici, iesi in strada impotriva a 80% din romani. De cand ma stiu tot aud "legende" despre nenorocitii de PSD-isti care au furat tara in ultimii 20+ ani. Au fost atatea scandaluri si dezbateri pe tema ca au furat voturile (in conditiile in care aparent nimeni nu ii vrea). Anul trecut AEP a modificat protocoalele de sustinere a alegerilor. S-au investit prea multi bani (pt o tara saraca) pt a se introduce votul digitalizat, antifurt. Sunt inregistrat ca operator tableta (personal tehnic auxiliar) la ei, am fost si la alegerile locale si la cele parlamentare. Dupa ora 21:00 cand am deschis urnele si am inceput sa numaram voturile cine crezi ca au avut cele mai multe voturi? La alegerile locale a iesit primar omul de la PSD; in 3 sectii de votare (din zona mea) a iesit cu mai bine de 80% din voturi. Hai sa zicem ca de data asta oamenii au votat "omul' si nu "partidul", dar la alegerile parlamentare s-a intamplat acelasi rahat. Din vreo 30 optiuni au fost cateva cu cate maxim 10 buletine de vot iar PSD-ul avea teancul. Intr-o masura mai mica cam aceleasi statisici au fost si la nivel national. Basescu e barfit de toata natia inca din primul an ca presedinte dar a avut 2 mandate. Mai bine de jumatate din romani sunt cretini, un sfert sunt indiferenti si restul sunt degeaba pt ca sunt minoritate. In aceleasi proportii sunt si grupurile care ne guverneaza. Putem sa schimbam conducerea, schimbam sistemul si tot ramai cu imposibilul: sa schimbi romanul. Din aia care ies in strada: cred ca mai putin de 10% au habar de ce au iesit. Multi se duc pt ca au ocazia sa "faca pe nebunii", altii sunt satui de stilul lor de viata si ies pt "ca asa trebuie", in speranta ca poate se schimba ceva desi nu au idee ce trebuie schimbat. Cea mai mare paguba pe care ne-a produs-o conducerea tarii post-Ceausescu nu a fost furtul, a fost faptul ca nu ne-au permis sa ne dezvoltam. Lipsiti de educatie, invatati sa rabdam, dezinformati, multumiti cu putin, convinsi ca nu se poate mai bine si ca suntem o tara saraca, crescuti cu TV-ul, ca rol parental, unde se promoveaza prostia si se spun cele mai multe minciuni. Parca ti-am mai spus, am vrut sa plec si eu de aici dar am zis sa-mi mai pierd timpul cu o facultate si sa nu-i las pe ai mei singuri. Daca e sa ies in strada nu ma duc drept spre Bucuresti, incep protestul de la primul cretin care imi iese in fata si ajung la parlamanetari peste 3 ani (relativ aproape; vreo 120km) :)))
Join GFX Competitions. Awards, titles, acces to private forum areas and more are given. Is fun.

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #511 on: February 02, 2017, 02:33 »
E pacat ce se intampla, eu cu tot cu facultate am fost nevoit sa plec. Am vrut la un moment dat, binenteles, dupa vreo 10-15 ani sa ma intorc, dar nu am la ce. Prostimea e la locul ei in Romania, si sufera o generatie intreaga pentru o majoritate care se vinde pe 1 kil de faina si 2 litri de ulei. Eu inca nu pot sa cred ca s-a aprobat legea aia sincer, credeam ca vointa poporului e mai puternica decat vointa catorva penali care au smuls orice gram de frumusete din tara. Am ramas socat azi-noapte, lucram linistit si am zis sa dau 2 click-uri pe facebook. Mai bine imi vedeam de treaba...
Cert e ca, din ce in ce mai multi tineri parasesc tara, era un sondaj la un moment dat, 5 tineri pe luna isi iau la revedere, nu stiu cat a fost de real, dar sa tinem cont ca de la an la an ramanem tot mai putini. Pe toti cei care au trecut prin guvern ii doare la bascheti, si-au facut "datoria", respectiv vile de milioane de euro si un trai bun pentru inca 5 generatii de-a lor. Eu ma intreb, cine naiba o sa le mai plateasca pensionarilor dariile lunare in 15-20 de ani, poate si mai iute !? Nu o sa mai existe forta de munca, o sa izbucneasca rata somajului, batranii, la un moment dat, vor trebui sa munceasca pana pe la 72 de ani. Cetateanul de rand, si ala, o sa ramana dupa taxe si impozite cu 4 lei de-o paine. Dar e bine, liderii nostri se scald in mare turceasca si se opereaza in spitale austriece.
Trebuie sa se faca ceva, macar acum in proverbialul "ceas al mortii". Eu inca cred ca se mai poate schimba ceva.
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Renovatio

  • Retired Moderator
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 7440
  • Country: ro
  • Karma: +811/-317
  • Server Account: -Renovatio.
    PSR: Loading
    Games: Loading
    Wins/Loses: Loading/Loading
    Hero K/D/A: Loading
    Creep K/D/N: Loading
    Show/hide more stats
  • Awards 2nd place on GFX Ladder 2015 [UNIQUE] B&U staff member [RARE] Winner of 3 Challenges of the Week [RARE] Winner of 10 Signature of the Week Contest [LEGENDARY] GFX Tournament Winner [UNIQUE] Forum staff member [RARE] 1st place on GFX Ladder 2018 [UNIQUE] Winner of 10 Photo Manipulation Contest [LEGENDARY] Making 50 bets in Footbal Betting [COMMON] Violinist - Music Quiz #1 [EPIC] 1st place on GFX Ladder 2017 [UNIQUE] Winner of 15 Photoshop Challenge Contests [LEGENDARY] Tournaments Contribution [RARE] Jungle Race Tour Winner [RARE] Uther Party Tournament Winner [COMMON] 1st place on GFX Ladder 2016 [UNIQUE] GFX staff member [RARE] 2nd place in Special Event #2 [UNIQUE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #512 on: February 02, 2017, 15:50 »
Cica e o lege aprobata recent (trebuie sa ma interesez) care completeaza salariile tinerilor absolventi de facultate  pana la 2500 lei, daca se angajeaza undeva (oriunde) cu un contract pe minim 3 ani. Ideea e sa convinga tineretul sa nu mai plece dar mi se pare un "efort" penibil. Nu cred ca se mai vorbeste de "plecat la munca in afara", e mai degraba "migreaza tara". Fugim de tara asta mai mult decat fug sirienii de a lor. Am un cumnat care lucreaza in Italia inca din 2010, 3 veri, vreo 4 din cei mai apropiati prieteni de ai mei si o gramada de cunoscuti; toti imprastiati prin Europa. Pe strada mea cred ca aproape jumatate au fost/sunt plecati la munca in alte tari. Ma intreb daca au mai ramas romani care sa nu duca dorul cel putin unui prieten sau unei rude care munceste pt buzunarul unui strain.
Join GFX Competitions. Awards, titles, acces to private forum areas and more are given. Is fun.

Offline -rip-raphael

  • Junior Member
  • *
  • Posts: 44
  • Karma: +3/-44
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #513 on: February 02, 2017, 16:19 »
Dar cine sta in tara ? Eu lucrez afara. Trebuie sa plec pe la sfarsitul lunii la munca.

Asta e mentalitatea romanului.
Eu refuz sa lucrez in tara pe 1000 lei , dintre care 300 lei ii platesc la stat. Dar sunt foarte multe persoane pe care ii multumesc banii astia.
De ce sa traiesc cu banii astia de pe o zi pe alta , mai bine nu muncesc  pe banii astia.
Romanul a fost "curva"  la alegeri cand si-a schimbat votul pentru 50/100 lei sau mai rau, pentru o bere si 5 mici dupa alegeri. La alegeri, nu vezi tineri pana in 30-35 ani, tot "batranii" se duc la vot pentru ca au cascat gura pentru o minciuna aruncata inainte de alegeri. Batranii isi platesc "soarta" pentru alegeri. Pentru tineri e simplu, pleaca in alta tara si lucreaza .

Apropo: eu nu am mai deschis  Tv-ul sa privesc la el de vreo 14-15 ani ( exceptie meciurile de fotbal) si nici pe facebook nu intru decat atunci cand sa vand/cumpar un telefon .

Offline Renovatio

  • Retired Moderator
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 7440
  • Country: ro
  • Karma: +811/-317
  • Server Account: -Renovatio.
    PSR: Loading
    Games: Loading
    Wins/Loses: Loading/Loading
    Hero K/D/A: Loading
    Creep K/D/N: Loading
    Show/hide more stats
  • Awards 2nd place on GFX Ladder 2015 [UNIQUE] B&U staff member [RARE] Winner of 3 Challenges of the Week [RARE] Winner of 10 Signature of the Week Contest [LEGENDARY] GFX Tournament Winner [UNIQUE] Forum staff member [RARE] 1st place on GFX Ladder 2018 [UNIQUE] Winner of 10 Photo Manipulation Contest [LEGENDARY] Making 50 bets in Footbal Betting [COMMON] Violinist - Music Quiz #1 [EPIC] 1st place on GFX Ladder 2017 [UNIQUE] Winner of 15 Photoshop Challenge Contests [LEGENDARY] Tournaments Contribution [RARE] Jungle Race Tour Winner [RARE] Uther Party Tournament Winner [COMMON] 1st place on GFX Ladder 2016 [UNIQUE] GFX staff member [RARE] 2nd place in Special Event #2 [UNIQUE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #514 on: February 02, 2017, 18:22 »
Dar cine sta in tara ? Eu lucrez afara. Trebuie sa plec pe la sfarsitul lunii la munca.

Asta e mentalitatea romanului.
Eu refuz sa lucrez in tara pe 1000 lei , dintre care 300 lei ii platesc la stat. Dar sunt foarte multe persoane pe care ii multumesc banii astia.
De ce sa traiesc cu banii astia de pe o zi pe alta , mai bine nu muncesc  pe banii astia.
Romanul a fost "curva"  la alegeri cand si-a schimbat votul pentru 50/100 lei sau mai rau, pentru o bere si 5 mici dupa alegeri. La alegeri, nu vezi tineri pana in 30-35 ani, tot "batranii" se duc la vot pentru ca au cascat gura pentru o minciuna aruncata inainte de alegeri. Batranii isi platesc "soarta" pentru alegeri. Pentru tineri e simplu, pleaca in alta tara si lucreaza .

Apropo: eu nu am mai deschis  Tv-ul sa privesc la el de vreo 14-15 ani ( exceptie meciurile de fotbal) si nici pe facebook nu intru decat atunci cand sa vand/cumpar un telefon .

Daca nu erau ai mei eram plecat de mult timp. TV-ul il foloseam pt desene animate cand eram copil. Ma bucur ca nu sunt singurul care a renuntat la el.
Join GFX Competitions. Awards, titles, acces to private forum areas and more are given. Is fun.

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #515 on: February 02, 2017, 18:28 »
Ca sa vedeti chestie, 3 random dudes, eu rafa si gabi, 3 romani care mai posteaza pe forum, din care 2 sunt plecati. 2/3
GG Romania.
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Renovatio

  • Retired Moderator
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 7440
  • Country: ro
  • Karma: +811/-317
  • Server Account: -Renovatio.
    PSR: Loading
    Games: Loading
    Wins/Loses: Loading/Loading
    Hero K/D/A: Loading
    Creep K/D/N: Loading
    Show/hide more stats
  • Awards 2nd place on GFX Ladder 2015 [UNIQUE] B&U staff member [RARE] Winner of 3 Challenges of the Week [RARE] Winner of 10 Signature of the Week Contest [LEGENDARY] GFX Tournament Winner [UNIQUE] Forum staff member [RARE] 1st place on GFX Ladder 2018 [UNIQUE] Winner of 10 Photo Manipulation Contest [LEGENDARY] Making 50 bets in Footbal Betting [COMMON] Violinist - Music Quiz #1 [EPIC] 1st place on GFX Ladder 2017 [UNIQUE] Winner of 15 Photoshop Challenge Contests [LEGENDARY] Tournaments Contribution [RARE] Jungle Race Tour Winner [RARE] Uther Party Tournament Winner [COMMON] 1st place on GFX Ladder 2016 [UNIQUE] GFX staff member [RARE] 2nd place in Special Event #2 [UNIQUE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #516 on: February 02, 2017, 18:30 »
Ca sa vedeti chestie, 3 random dudes, eu rafa si gabi, 3 romani care mai posteaza pe forum, din care 2 sunt plecati. 2/3
GG Romania.

2 plecati si al treilea a vrut sa plece si e foarte posibil sa plece in urmatorii 5 ani (max).
Join GFX Competitions. Awards, titles, acces to private forum areas and more are given. Is fun.

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #517 on: February 02, 2017, 19:03 »
Pai io zic sa nu mai stai 5 ani, poate o sa fie prea tarziu.
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline -rip-raphael

  • Junior Member
  • *
  • Posts: 44
  • Karma: +3/-44
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #518 on: February 03, 2017, 19:59 »
Ca sa vedeti chestie, 3 random dudes, eu rafa si gabi, 3 romani care mai posteaza pe forum, din care 2 sunt plecati. 2/3
GG Romania.

Acum sunt in Romania . Mai am un examen de dat, care e pe 11 februarie. Dupa examen, am de asteptat 2 saptamani dupa acte si am plecat din tara. Acum sunt 0.5 in tara si 0.5 plecat.

@renovatio iti dau un sfat ( cu toate ca ne cunoastem aici pe forum ) . Pleaca din Romania ca nu are rost sa mai stai in tara ssa lucrezi pe banii astia , ca mai rau te chinuiesti singur.
Am patit-o pe pielea mea  si nu e bine.

Offline -rip-raphael

  • Junior Member
  • *
  • Posts: 44
  • Karma: +3/-44
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #519 on: February 24, 2017, 20:19 »
da ce-ati facut ma nene? nu mai palavragim/barfim nimic pe aici ?

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #520 on: February 24, 2017, 22:12 »
Reno e in doliu. I-a murit hamsteru :)).
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline -rip-raphael

  • Junior Member
  • *
  • Posts: 44
  • Karma: +3/-44
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #521 on: February 24, 2017, 22:21 »
si am ramas doar noi 2 ca ciorile pe gard,,,,,

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #522 on: February 24, 2017, 23:54 »
Eh, mai suntem cativa, doar ca nu postam in sectiunea asta foarte des.
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Renovatio

  • Retired Moderator
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 7440
  • Country: ro
  • Karma: +811/-317
  • Server Account: -Renovatio.
    PSR: Loading
    Games: Loading
    Wins/Loses: Loading/Loading
    Hero K/D/A: Loading
    Creep K/D/N: Loading
    Show/hide more stats
  • Awards 2nd place on GFX Ladder 2015 [UNIQUE] B&U staff member [RARE] Winner of 3 Challenges of the Week [RARE] Winner of 10 Signature of the Week Contest [LEGENDARY] GFX Tournament Winner [UNIQUE] Forum staff member [RARE] 1st place on GFX Ladder 2018 [UNIQUE] Winner of 10 Photo Manipulation Contest [LEGENDARY] Making 50 bets in Footbal Betting [COMMON] Violinist - Music Quiz #1 [EPIC] 1st place on GFX Ladder 2017 [UNIQUE] Winner of 15 Photoshop Challenge Contests [LEGENDARY] Tournaments Contribution [RARE] Jungle Race Tour Winner [RARE] Uther Party Tournament Winner [COMMON] 1st place on GFX Ladder 2016 [UNIQUE] GFX staff member [RARE] 2nd place in Special Event #2 [UNIQUE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #523 on: February 25, 2017, 10:40 »
Reno e in doliu. I-a murit hamsteru :)).

Nop, dar sunt in doliu: imi caut de munca. Va astept la priveghi, pomana la primul salariu.
Join GFX Competitions. Awards, titles, acces to private forum areas and more are given. Is fun.

Offline -rip-raphael

  • Junior Member
  • *
  • Posts: 44
  • Karma: +3/-44
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #524 on: February 25, 2017, 20:49 »
pomana la primul salariu.


Ce ? Cum ? Unde ? Cand ? Cu ce ?