Author Topic: Re: Palavrageala  (Read 57382 times)

Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #300 on: May 22, 2014, 02:06 »
Eu.

vrei sa-ti zic ce se intampla in episodul de duminica/luni (intitulat The Red Viper vs The Mountain) ?  ;D
sa-ti zic cine castiga , si cine moare ?  ;D

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #301 on: May 22, 2014, 13:35 »
Nu, dar probabil ca moare muntele :).
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #302 on: May 22, 2014, 14:48 »
eee ... dam in presupuneri ...  :P

tot ce pot sa-ti spun e ca :
1. o sa fie cel mai viziunat episod de pana acuma din GoT
2. o sa-ti placa cum incepe episodului , batalia etc
3. dupa ce se termina episodu , o sa-l bagi in masa pe George R. Martin , garantat !
4. o sa ai parte de surprize (am zis la plural) in episodu asta  :P

asta ca sa nu zici ca sunt rau si ti-am zis ce se va intampla in film  :P

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #303 on: May 22, 2014, 14:59 »
Daca crapa tyrion eu nu ma mai uit la film !!!
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #304 on: May 22, 2014, 15:03 »
nu moare ala , ca e personaj cheie , da pateste el ceva :P

efectul e in episodul 4x09/4x10 :P

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #305 on: May 22, 2014, 15:28 »
Da tu de unde ai spoilerele astea ? Ai citit cartile ? :))
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #306 on: May 22, 2014, 17:38 »
Da tu de unde ai spoilerele astea ? Ai citit cartile ? :))

 ;D
bien-sûr ca m-am documentat . sunt diferente destule intre carti si film , acuma e drept , ca filmul trebuie sa impresioneze grafic , cartea trebuie sa o faca prin imaginatie ... 

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #307 on: May 23, 2014, 01:43 »
Da tu de unde ai spoilerele astea ? Ai citit cartile ? :))

 ;D
bien-sûr ca m-am documentat . sunt diferente destule intre carti si film , acuma e drept , ca filmul trebuie sa impresioneze grafic , cartea trebuie sa o faca prin imaginatie ...
Si tot nu mi-ai raspuns la intrebare, de unde ai tu spoilerele astea ("documentatiile") ? :D
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #308 on: May 23, 2014, 04:49 »
m-am apucat si m-am documentat , am facut rost de primele 4 carti in pdf - au vreo 200 de mega , si am citit . partea nasoala dintre carte si film : daca un personaj zice in carte ca " o sa merg pe partea dreapta a raului " , in film e tocmai invers , merge pe stanga . si cred ca e facuta si intentionat , ca sa nu poti sa prezici ce se va intampla . in general in carti sunt mai multe detalii , dar ai fi surprins ca se aplica si regula in invers , de exemplu The White Walkers sunt mai bine prezentati in film decat in carte .
sincer sa fiu , nu am apucat sa citesc tot , mai mult am citit pe diagonala , caci m-a mancat curiozitatea , acuma sper sa se pupe si ce e in carti cu ce e in film .
pot sa-ti zic ce se intampla in carti legat de lupta dintre Red Viper vs The Mountain , daca vrei ...



pana una alta , un joc semi-pretentios cu o poveste interesanta : Dark Void . e mai vechi , cam 2010 , il aveam pe hard si nici nu stiam de el . e un fel de stam-punk game , cu o actiune in anii '30 , in care personajul principal se lupta cu fascistii aka Reptilienii aka Extraterestii aka Experimentele lor pe Pamant .
interesant ca si concept , grafica e faina , engine-ul e Unreal Turnament 3 , deci la 1920x1080 cu toate la maxim ai parte de efecte grafice f faine , mai ales daca ai nVidia si Alienware (fara misto , se pare ca jocul e optimizat pentru astea 2 - e trailerul de la inceputul jocului ) .
sunt sigur ca la rezolutii mai mici dar cu efectele la maxim sau mediu , va puteti bucura de aceeasi experienta grafica .
pe Normal e OK , jucabil .

in alta ordine de idei , nici nu am stiut dar Serious Sam 1 si 2 exista si in variatna HD . am facut marea prostie sa incep 1 pe Hard , si abia faceam fata cu cheaturi (toate armele dar fara God Mode ON) .
cine vrea un shooter in care sa omoare zeci si sute de mii de inamici , vi-l recomand , mai ales ca am inteles ca in Serious Sam 2 sau mai adaugat ceva misiuni bonus . dar nu-l jucati la dificultate mai mare de Normal . nu are nici-un sens .

iar pentru fanii strategiei , nu uitati : Age of Empires 2 HD (cu patchurile de rigoare , ca mai sunt ceva bugguri - le gasiti pe torrenti) si update-ul Age of Empires 2 HD The Forgotten (mie nu-mi prea place The Forgotten dar ma rog ... ) , Stronghold Crusader HD (cine-si mai aduce aminte de Stronghold) si daca mai gasesc ceva .... va mai anunt .

m-ar tenta Wolfenstein 2014 , dar are 45 Gb numa kitu de instalare , cica instalat complet ar avea 60 Gb ... nu ca nu as avea spatiu , dar pana il downloadez , mi-ar lua vreo 2-3 zile , k nu am net f f rapid ...


Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #309 on: May 23, 2014, 12:40 »
stimati concetateni pasionati de DotA 1/2/alte joace :

tin sa va reamintesc (sa vezi acuma cata carne o sa-mi iau in frigider - dar aveti rabdare va rog pana la sfarsit . nu fac propaganda politica pentru nici-un partid , decat poate 1 care nu exista la noi in tara ... si cu care cred ca ati fi votat si voi ), ca este bine sa mergeti la vot pe data de 25 mai - Duminica , pentru a va face datoria de cetatean (LOL) .

lasand gluma la o parte , si fara a dori sa va influentez politic , pot sa va spuns ca am urmarit pe Gandul Live dezbaterile dintre Mihai Razvan Ungureanu (Forta Civica) , Cristian Preda (PMP) , Marian Jean Marinesc (PDL) , Andrei Muraru (PNL) si varza de Grapini (PSD+PC+UNPR=LOVE sau DUREX ...)
parerea mea de muritor :
1. Cristian Tudor Popescu le-a dat acum vreo 20 de minute , tuturor candidatilor (cu exceptia lui Grapini care nu a mai vrut sa participe la dezbatrea publica , si a invocat nu-stiu-ce rahaturi) sa scrie pe Romana, Engleza ,Franceza , Germana sau sa lase liber in dreptul numelui lor , urmatoarea propozitie : " Vaca paste iarba " .
  • Grapini - PSD - nu s-a obosit sa scrie nici macar pe facebook ... dovada ca Politica e o curva !!!
  • Andrei Muraru - PNL a lasat liber ... nici pe romana nu s-a obosit sa scrie , iar pe engleza era simplu LOL
  • Marian Jean Marinescu - PDL - a scris pe engleza " The cow eats grass "  ceea ce e ok pentru vorbitorii comuni de engleza , dar fara doar si poate corect
  • Cristian Preda - PMP - scris pe franceza " vache mange de l'herbe " la care CTP a sarit sa-l corecteze ca vaca nu mananca ... si vin eu si ii transmit prin intermediul DotA lui CPT " da vaca ce face , fute iarba ? cum plm sa nu manance "  lame CTP !
  • Mihai Razvan Ungureanu - Forta Civica , se vede ca a fost Seful SIE si nu a dormit in papuci , scrie " The cow is grazing grass / The cow is nourishing with grass "

sincer , ma gandeam sa boicotez , ca tot romanul , alegerile , dar am stat si m-am gandit mai bine , si parca iarasi vad ca voteaza numa taranii (nu ma refer neaparat la oamenii de la tara , cat la concetatenii care sunt tarani mintal) si ROMulanII (cititi si bolduit si nebolduit - ca sa nu par rasist , si sa va arat ca inca sunt fan Star Trek :D ) ... si iar ne ducem dracului ca tara ...

cea mai tare faza : Grapini e intrebata : cati bani are din afacerile ei (trebuie sa precizeze oficial conturi , bijuterii , posesii etc) la care ea zice " pai nu stiu cati bani am , chiar nu stiu , nu i-am numarat bla bla bla " , ceea ce denota ca : ori e proasta ; ori are prea multi si nici ea nu stie ; ori area prea multi si nu trebuie sa stim noi ; daca nu e in stare sa stie cati bani are din toate afacerile pe care le-a facut , cum plm vrea sa candideze la Parlamentul European , si sa voteze Bugetul European si Suma Alocata pentru Romania ?!!!
ne ducem dracului ...

cu parere de rau , tare as fi vrut sa fi avut reprezentanti din partea Partidului Piratilor , care se lupta pentru druptul la un internet liber , nemonitorizat , internet gratuit pentru TOTI cetatenii europeni , eliminarea sau diminuarea cotizatiilor pentru drepturile de autor in format digital (filme/jocuri/software) , sprijinirea comunitatilor mai putin dotate cu aparatura tehnica (PCuri , laptopuri , tablete) pentru o mai buna informare etc in scoli/licee/comunitati izolate . Tari precum Suedia , Finlanda , Belgia , Luxemburg , Franta , Germania , Austria , Spania , Italia , Slovenia , Polonia si inca vreo 2 tari au reprezentati ce vor fi votati zilele acestea ...  :'(


Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #310 on: May 23, 2014, 12:48 »
tocmai am auzit una tare : cica fiu unui Popa (sau Popo , cum e corect , ca la Vacanta Mare stiu ca mergeau ambele variante) , prin SUDUL SALBATIC (LOL) a inceput sa rupa afisele electorale , ca sa si le puna pe ale lui . cei de la partidul cu afisele rupte , au chemat politia , iar bulangiu asta fiu de popa , a scos pistolu si fara una - fara alta , a tras inspre politisti ...
sa-mi bag picioarele daca nu e ca in Vestul Salbatic , unde toata lumea tragea dupa care apuca , inclusiv dupa serifi (de aia am facut aluzia cu Sudul Salbatic) ... serios , uneori stau si ma gandesc daca nu cumva suntem pozitionati pe undeva prin Africa ...

ce ce ti-am gresit eu Doamne , de m-am nascut eu in Romania ?  :-\

Offline XeqtR

  • Honored member
  • HolyShit Member
  • *
  • Posts: 8625
  • Country: ro
  • Karma: +532/-298
  • If I agreed with you we'd both be wrong.
  • Awards Patreon Supporter [RARE] Legion TD Winner [RARE]
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #311 on: May 23, 2014, 13:01 »
Mi se rupe de el vot, mi se rupe cine merge in parlamentul european, mi se rupe cine iasa presedinte anu asta. Din partea mea, Vadim Tudor sa iasa, pacat ca nu mai candideaza Becali (mananca puscaria momentan) ca pe el il votam, la batjocura, asa cum fac ei din noi. In fine, io sper sa parasesc cat mai repede glodul asta de tara ca-s satul pana peste cap de tigania de aici. Alex du-te frate in Canada sau in Norvegia, nu mai sta nici tu.
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #312 on: May 23, 2014, 14:31 »
da man , asa gandesc si eu , dar exista o mica hiba :
parintii si bunicii ne raman aici .
noi o ducem bine in Canada , Norvegia , Suedia , Papua Noua Guineed , dar ei ...
si sa nu-mi zici ca in maruntaiele tale , acolo undeva ascuns , nu ai si tu o mica scanteie patriotica , prin care , daca ai putea sa schimbi ceva in bine in Romania , ai face-o instantaneu .

prin 2008 inca faceam naveta la facultate cu trenul . si de la Sighisoara , au urcat 3 japonezi , 2 in varsta si un al 3lea mai tinerel . aveam o sapca pe care scria AIKIDO pe kanji , si ai naibii 1-2 m-au sesizat . l-am auzit doar ca un batranel l-a intrebat pe ala tanar ceva , si tanarul a zis " aikido bla bla " (sa mor eu daca as putea sa pronunt vreodata ce o zis ala) .
in vagon , am picat in compartimente alaturate , si cand a iesit la o tigara , l-am abordat din curiozitate : dom'le ce vizitezi , iti palce romania , etc . pe engleza . mi-a zis ca nu prea stie engleza , dar mi-a raspuns pe romana , si o romana CLARA , de picai jos . mi-a zis ca sta de 6 luni in Romania , si ca a mai studiat romana inca 3 luni in Japonia . gramatical , omul era doxa , insa nu prea avea vocabular , il avea cel de baza , dar erau lipsuri ...
stia de faptul ca am fost aliati in al 2lea razboi mondial , stia ceva de Romania politica - Ceausescu , comunismul si postcomunismul (ca democratie nu suntem , sa fim seriosi !) si mi-a zis printre altele " aveti o tara frumoasa , bogata , pacat ca nu se munceste mai mult " . mi-a fost rusine , sincer ... ce sa ii spui la un om , a carei tara a fost rasa nuclear de 2 ori , distrusa prin bombardamente , iar imediat dupa razboi , ratia de femei-barbati era de peste 20 la 1 , asa de multi soldati au pierdut .
si totusi , in anii 60-70 , Japonia renastia din propria-i cenusa , electronicele , masinile si produsele in general fiind cunoscute in primul rand din cauza calitatii , dar si a ingeniozitatii cu care erau realizate .
noi , in 2014 , inca nu ne putem compara cu Japonia anilor 80 ...
din pacate am pierdut legatura cu omul respectiv . era profesor de sport , venise in Romania ca voluntar , pentru a antrena o echipa de volei la un liceu din Arad .
imi spunea cand m-am mai intalnit cu el prin Ploiesti " abia astept sa ajung acasa " . il intreb de ce . imi zice " pai la voi m-am odihnit destul , trebuie sa lucrez ceva , stau prea mult si nu fac nimica " . sincer , am ramas PROST !
tu , eu , noi in general , cred ca eram de partea opusa : cum putem sa tragem pisica de coada :D
doar suntem balcanici , nu ? :P

cand ai pomenit de Becali , era sa-i dau o flegma dubla la monitor : una pentru Becali , si una pentru laptop , dar dupa aia mi-am amintit ca nu mai folosesc Acer-ul si ar fi sacrilegiu sa scuip pe Alienware .
Becali , dupa parerea mea , e un tolomac , un terchea-berchea , un necitit , un nimeni ce se doreste a fi centrul tuturor . daca-l intrebi , de pilda " unde a avut loc Batalia de la Razboieni " ar fi in stare sa-ti zica " Batalia de la Razboieni ... suna a o manastire ... stii , eu am fost si pe Muntele Athos , la Manastirea Sfantului Techies (din DotA :D) si am adus tamaie sfiintita , si niste untdelemn la care s-au rugat calugarii , caci au zis si ei << noi te vedem un om mare , cu sabia lui Hristos in mana , ai sa aduci pace pe pamant , pe unde te duci >> si Becali , face ce zice Dumnezeu pentru ca Becali este un om credincios " ...
e un pomanagiu , a distrus si o echipa de fotbal - nu-s cu fotbalul , dar a castigat de N ori mai mult decat a bagat el , si mare parte din banii aia au fost luati pe sub masa , deci neimpozitati !!!!

Vadim , altu , l-am cunoscut in Octombrie in persoana , cand ne-am intalnit la o inmormantare in Sighisoara . tipu venise la campanie electorala mai mult , impartea carti , semnaturi etc . nu e un om citit sincer , l-am auzit live , si e doar un bun orator , dar daca asculti printre randuri e un om fals . si tare afemeiat ! ce se dadea la gagicute , mishtouri si apropouri de eu m-am uitat cash ...

concluzie : lasa , ca o sa fie mai bine sub rusi ...  :o

Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #313 on: May 23, 2014, 14:34 »
melodia asta ne e buna drept de imn !


Offline scorpion2001gla

  • Pro Member
  • *
  • Posts: 391
  • Karma: +34/-40
    • View Profile
    • Awards
Re: Palavrageala
« Reply #314 on: May 27, 2014, 02:15 »
nu are rost sa vb de alegerile europarlamentare , ca sunt profund dezamagit .
pariez k Xeqtr nici nu s-a obosit sa se duca la vot :P

@ Xeqtr ? no , ce parere ai despre ultimul episod ? extraordinara coregrafie in lupta dintre The Viper vs The Mountain . cel mai tare m-a distrat faza cu nevasta-sa lu' The Viper cand a venit sa-l insoteasca la lupta si l-a vazut pe The Mountain si a exclamat " are you fighting THAT " ... tonul ala de soc-mirare-soc a fost bine jucat !
cel mai bun episod EVER ! :D